Skip to main content

Šest najvećih internet zamki u kojima mladi najčešće završavaju – kako da se ne upecaš?

Hajmo realno – internet je danas mesto gde svi živimo, družimo se, učimo i zabavljamo. Ali, baš zato što smo svi stalno onlajn, lakše je upasti u neku digitalnu zamku nego što misliš. Dok provodimo vreme mrežama, varalice i prevaranti vrebaju iza svakog ćoška. Posebno paze na mlađe generacije, jer znaju da nismo uvek oprezni i da volimo brzinu i praktičnost. Zato, hajde da prelistamo neke od najčešćih internet prevara i skontamo kako da ne upadnemo u mrežu. 


  • finansijski-fitnes

1. Fišing: „Klikni ovde i završi u problemu”

Fišing ili, jednostavnije rečeno, „pecanje podataka“ je verovatno najstarija fora, ali i dalje jedna od najefikasnijih. Svi smo bar jednom dobili neki mejl ili poruku od "banke", "Instagram tima" ili "Netflixa" sa hitnim upozorenjem – „Tvoj nalog je ugrožen! Klikni ovde da ga zaštitiš!“. U stvarnosti, to su lažne poruke dizajnirane da te navuku da uneseš svoje podatke, poput korisničkog imena, lozinke ili broja kreditne kartice.

Mladi su često žrtve ove prevare jer su manje sumnjičavi prema takvim porukama. Ko još ne bi verovao imejlu od banke? Ali baš tu je kvaka! Ako nisi 100 posto siguran da je poruka ledžit, nemoj kliknuti ni na šta. Proveri adrese linkova na koje vode, često su neobične, proveri ko je pravi pošiljalac, i ne nasedaj na "hitnost" u poruci – banke te neće „juriti“ preko mejla.

 

2. Lažne aplikacije: „Tvoja banka, ali ne baš tvoja”

Koliko puta si preuzeo neku aplikaciju jer ti je zvučala korisno ili zabavno? E, baš na tome prevaranti zarađuju. Oni prave lažne aplikacije koje izgledaju kao prave – aplikacije tvoje banke, omiljenog brenda ili prodavnice. Kad je instaliraš, aplikacija krade tvoje podatke, a ti to ni ne provališ dok ne bude kasno. Ovi prevaranti su super dobri u maskiranju svojih namera, pa aplikacije često izgledaju potpuno legitimno.

Saveti?

Uvek preuzimaj aplikacije iz zvaničnih prodavnica - Google Play ili App Store, pogledaj recenzije i proveri ko je stvarni izdavač aplikacije. Ako ti nešto deluje sumnjivo ili ako aplikacija traži više dozvola nego što je logično, bolje nemoj ni pokušavati.

3. Lažne nagradne igre i kvizovi: „Osvoji nagradu – izgubi podatke”

Okej, svi volimo nagradne igre i kvizove. Posebno kada ti obećavaju neke lude nagrade – novi iPhone, vaučere za šoping ili putovanja iz snova. Ali pre nego što se ponadaš da si dobio, zapitaj se – da li je stvarno moguće dobiti nešto vredno za džabe? Lažne nagradne igre i kvizovi su klasičan mamac za prikupljanje podataka. Oni traže tvoje ime, imejl, broj telefona, a nekad čak i podatke o bankovnom računu.

Da ne bi upao u ovu zamku, pogledaj da li je nagradna igra sa zvaničnog sajta ili proverene stranice. Ako ti traže više podataka nego što je potrebno, sigurno je u pitanju prevara.

4. Prevare sa onlajn kupovinom: „Najjeftinije na netu, ali nikad ne stiže”

Svi smo bar jednom kupovali onlajn i svi volimo da nađemo najpovoljniju ponudu. Ali pazi – kad nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito, verovatno i nije istinito. Lažne onlajn prodavnice izgledaju vrlo profesionalno, ali su dizajnirane da ti uzmu pare, a da ti ništa ne pošalju zauzvrat. Klikneš, platiš, i onda… ništa. Nema proizvoda, nema povrata novca, samo prazna obećanja.

Da bi izbegao ovakve prevare, uvek proveri recenzije prodavnice, pročitaj iskustva drugih kupaca, i koristi sajtove koji imaju dobar sistem zaštite kupaca. Nikad ne plaćaj unapred preko bankovnog transfera i koristi kartice sa limitima ili digitalne novčanike.

 

5. „Prijatelj u nevolji” prevara: „Pomozi mi, ali u stvari pomažeš prevarantu”

Zamisli situaciju: dobijaš poruku od prijatelja koji je zaglavljen u inostranstvu i hitno mu treba novac. Šta radiš? Većina nas bi odmah skočila da pomogne. Ali stani malo – ovo može biti zamka. Često prevaranti hakuju profile na društvenim mrežama i šalju ovakve poruke prijateljima žrtve. Računaju na tvoju dobru volju i brzopletost da im pošalješ novac.

Ako dobiješ ovakvu poruku, nemoj odmah verovati. Nazovi prijatelja, proveri njegovo stanje direktno, ili barem pošalji poruku drugim kanalima komunikacije. Velike su šanse da poruka nije od tvog prijatelja, već od prevaranta.

6. Love scams: „Ljubav, prevara i sve između”

Upoznati nekoga onlajn danas je potpuno normalno. Ali dok neki traže ljubav, drugi traže samo – novac. Ovi prevaranti kreiraju lažne profile na društvenim mrežama i sajtovima za upoznavanje, koriste privlačne slike i grade emotivne veze. Kada se dovoljno približite, počinju sa tužnim pričama i mole za novac.

Ako te neko koga jedva poznaje zamoli za novac ili traži tvoje finansijske podatke, to je jasan znak da nešto nije u redu. Ljubav je super, ali nije izgovor da se neko bogati na tvoj račun.

Kako da se zaštitiš od prevara?

1. Budi pažljiv: ako nešto deluje sumnjivo ili previše dobro da bi bilo istinito, verovatno i nije istinito. Proveri sve informacije pre nego što klikneš na link ili podeliš podatke.

2. Koristi dvofaktorsku autentifikaciju: aktiviraj dodatne slojeve zaštite na svojim nalozima. Tako ćeš otežati posao svakom prevarantu koji pokuša da upadne.

3. Ne deli lične podatke olako: nije svaka stranica ili aplikacija vredna tvojih informacija. Proveri šta deliš i s kim.

4. Koristi sigurne metode plaćanja: Plaćaj karticama sa sigurnosnim kodovima ili koristi sigurne platforme za plaćanje.

5. Redovno ažuriraj softver: ažuriranja često sadrže zakrpe koje ispravljaju sigurnosne propuste. Ne ignoriši ih.

6. Razvijaj kritičko razmišljanje: razmisli dvaput pre nego što klikneš na nešto ili podeliš informacije. Niko nije imun na prevare, ali svako može postati otporniji!

Internet je sjajno mesto, ali nije uvek sigurno. Najbolji način da se zaštitiš je da budeš informisan i uvek na oprezu. Prepoznaj zamke, uči iz grešaka drugih i nemoj se upecati. U digitalnom svetu, kao i u stvarnom, važi pravilo – bolje sprečiti nego lečiti!